Menu

Miejsca Idee Podróże

Zapis moich podróży, odwiedzonych miejsc. Blog podzielony jest na kategorie: jugonostalgia, ...czyli samolotem po..., piękna Bawaria, weekendy, miejsca.

Città blanca, czyli Ostuni

ksiazkakucharskajacka

Włoska Apulia położona na obcasie Włoch obfituje w liczne urokliwe miasteczka jak Ostuni, które odwiedziłem podczas mojego weekendu w Bari.

DSCF8695_5B_big1

Do Ostuni z Bari jadę pociągiem. Po niecałej godzinie jazdy wysiadam na stacji kolejowej oddalonej od miasta niecałe 3 km. I choć do miasta można dostać się autobusem, ja wybieram opcje pieszą, trochę niebezpieczną bo wzdłuż ruchliwej szosy, za to z pięknymi widokami na città blanca położonego na okolicznym wzgórzu Le Murge.

Pobliskie tereny zamieszkane były od epoki kamienia łupanego. Miasto zniszczone podczas wojen punickich zostało odbudowane przez Greków nazywając miejsce Astu –neon” co po grecku oznacza „nowe miasto”. Przez kolejne wieki ponownie nad miastem obejmowali Rzymianie, Ostrogoci, Longobardowie i Normanowie. W XVI wieku panowanie nad Ostuni objęła Bona Sforza, która nakazała rozbudowę murów obronnych mających odeprzeć atak Turków.To właśnie w czasie włoskiego renesansu miasto przeżyło swój rozkwit.

DSCF8697.JPG

Centrum miasta zajmuje Piazza della Libertà przy której położony jest Ratusz (wł. Municipio) oraz Kościół św. Franciszka (wł. Chiesa di San Francesco).

DSCF8708.JPG

Charakterystycznym miejscem jest Kolumna św. Oronza (wł. Colonna di Sant’ Oronzo) z 1771 roku dłuta Giuseppe Greco. Wysoka na 20-metrów kolumna stanowi punkt orientacyjny, przy którym umawiają się mieszkańcy miasta.

DSCF8707.JPG

Cały urok miasteczka kryje się w licznych uliczkach i zaułkach, które tworzą swoisty labirynt, w którym czas zatrzymał się w epoce królowej Bony.

DSCF8712.JPG

Spacerując po labiryncie uliczek można zatracić się w licznych wąskich uliczkach. Jedne prowadzą w dół, inne w górę, zakręcają lub prostują się, zwężają lub rozszerzają, ale wszystkie rzucającą wędrowca jakiś magiczny czar.

DSCF8713.JPG

DSCF8710.JPG

DSCF8706.JPG

© Miejsca Idee Podróże
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci